ΓΑΣ Ιαλυσός – ΑΕ Δικαίου 50-55 (ημιτελικός F-4 Παίδων)

Μεγάλη νίκη για στην παιδική μας ομάδα και πρόκριση στον τελικό του Final 4 Δωδεκανήσου!!!

Παίζοντας με πολύ πάθος τα παιδιά του Δημήτρη Τζομάκα, νίκησαν 55-50 τον Ιαλυσό και στον αυριανό τελικό θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Δωδεκανήσου απέναντι στον Έσπερο.

Απ’το 1ο δεκάλεπτο πήραμε “κεφάλι” στο σκορ και προηγηθήκαμε 9-18. Μόλις 1″ για την λήξη υποπέσαμε σε φάουλ και οι αντίπαλοι με 2/2 βολές έκαναν το 11-18.

Το 3ο φάουλ του Σεργίου Δρόσου αποδιοργάνωσε την ομάδα μας: σε 7′ πετύχαμε μόλις 2 πόντους και το σκορ έγινε 18-20. Ο Σεβαστός Βησσαρίτης έδωσε πνοή με πόντους (τρίποντο και δίποντο) και το τρίποντο του Αντρέα Παπούλη έκανε το 19-28, 1’51” για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η διαφορά πήγε στο +10 (22-32) με καλάθι του Αντρέα Παπούλη και στο +14 (22-26) με καλάθια του Κουζουκα και του Τσαγγάρη. Τα 3 φάουλ του Χατζηγιακουμή και του Κουζούκα και δύο σερί λάθος πάσες στην επίθεση έκαναν το σκορ 32-39. Στο τελευταίο λεπτό τρίποντο του Δρόσου και 1 βολή του Παπούλη διαμόρφωσαν το 33-43.

Στο 4ο μέρος η ομάδα μας φάνηκε να μένει από δυνάμεις και έκανε αρκετά λάθη. Οι αντίπαλοι τα εκμεταλλεύτηκαν και πέρασαν μπροστά με 49-45. Ο Κουζούκας με 4/4 βολές έκανε το 49-51 μόλις 2′ πριν την λήξη, αλλά δεν τον μιμήθηκε ο Ντάριους Ταρατά (0/2 1’30”). Στα 0’55” ο Ντάριους έκλεψε την μπάλα αλλά αστόχησε στον αιφνιδιασμό ! Στην επόμενη άμυνα ο Αντρέας Παπούλης έκανε ένα εκπληκτικό κλέψιμο και αμέσως έβγαλε ασίστ ολόκληρου γηπέδου στον Κουζουκα, που έκανε το 49-53! Στην επόμενη άμυνα ο Κουζούκας χρεώθηκε με -ανυπαρκτο- 5ο φάουλ και με 1/2 βολές το σκορ έγινε 50-53.

Αμέσως μετά υποπέσαμε σε λάθος, στην άμυνα ο Παπούλης έκανε ένα ακόμα κλέψιμο αλλά το ίδιο κάναμε και εμείς. Στην επόμενη άμυνα ο Ντάριους έκλεψε ξανά την μπάλα και ο Τσαγγάρης με 2/2 βολές στα 4″ διαμόρφωσε το τελικό 50-55 !

Η μόνη ομάδα του Final-4 που παίζει ακόμα σε ανοιχτό (ακούει κανείς;;;;), τα παιδιά που όλο τον χειμώνα προσπαθουν (!!!) να προπονηθούν με κρύο, βροχές – και χιόνια φέτος- , είναι στον τελικό του πρωταθλήματος Δωδεκανήσου !!!!!

Υ.Γ. ευχομαστε περαστικά στον ταλαντούχο αθλητή Σμυρνή του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος και ελπίζουμε ο τραυματισμός του να μην είναι κάτι σοβαρό.

Δεκάλεπτα :11-18, 22-30, 36-43, 50-55

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Γρεμμενάς): Ζερβός 2, Σαράντης, Μπόζιτς 22(2), Σμυρνής 11(1), Τσούβαλης, Πυλιός 6(1), Ράμμος, Τσακίρης 9(2)