Πρωταθλητής Παίδων Δωδεκανήσου 2021/2022 η ομάδα μας !!!!

Η ομάδα μας κατέκτησε πανάξια  τον τίτλο του πρωταθλητή Δωδεκανήσου στο παιδικό (το μόνο που έλειπε από το παλμαρέ μας!!!!)

Έτσι, 13-15 Μάιου θα εκπροσωπήσουμε τον Νομό μας στα προκριματικά του πανελληνίου πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσουμε τον πρωταθλητή Κυκλάδων, Κρήτης και Σάμου !

Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του Εσπέρου για την τέλεια διοργάνωση του Final-4 !!!

Η Α.Ε. Δικαίου εμφανίστηκε στο Final-4 σαν αουτσάϊντερ αλλά γυάλιζε το μάτι της για κούπα και κατάφερε να την κατακτήσει βάζοντας στο παλμαρέ της και αυτόν τον τίτλο που ήταν ο μόνος που της έλειπε, επικρατώντας με 45-47 του Εσπέρου στον μεγάλο τελικό. Φανταστική ατμόσφαιρα στην άρτια διοργάνωση του Εσπέρου με αρκετό κόσμο σε ένα άκρως μπασκετικό κλίμα. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα όπως και στον ημιτελικό με τον Ιάλυσο, έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε σπουδαία άμυνα και με κορυφαίους τους Κουζούκα, Δρόσο και Παπούλη πήρε την νίκη που της έδωσε και την κούπα του Πρωταθλητή. Ο Βίλα με 17 πόντους ξεχώρισε από πλευράς Έσπερου, ενώ ο Γούναρης είχε 10. MVP του τουρνουά αναδείχτηκε ο Σέργιος Δρόσος της Α.Ε Δικαίου.

«Τρίποντη» εκκίνηση για την Α.Ε Δικαίου

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Α.Ε Δικαίου στον μεγάλο τελικό. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα είχε ως σήμα κατατεθέν την εξαιρετική της άμυνα, σταματώντας κυρίως τον κορυφαίο παίκτη του Εσπέρου Ορέστη Βίλα. Επιθετικά οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν πολύ συγκεντρωμένοι, κυκλοφορούσαν άψογα την μπάλα στην περιφέρεια και βρήκαν πολύτιμες λύσεις από τον Δρόσο που είχε 3/4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Επίδοση που έδωσε στην ομάδα του διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα λεπτά. Κουζούκας και Τσαγκάρης έκαναν άψογη δουλειά μέσα στην ρακέτα, κυρίως με την άμυνα τους και κάπως έτσι η Α.Ε Δικαίου έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (11-19).

Ισορροπία στο ματς, σταθερά μπροστά η Α.Ε Δικαίου

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Η Α.Ε Δικαίου «κόλλησε» επιθετικά για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα και σε αυτό βοήθησε ξεκάθαρα η πολύ καλή άμυνα του Εσπέρου που βελτιώθηκε κατακόρυφα σε σχέση με τα πρώτα δέκα λεπτά. Βέβαια στην άλλη πλευρά του παρκέ οι παίκτες του Γιάννη Ελευθεριάδη σκόραραν με το σταγονόμετρο, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μειώσουν την διαφορά . Στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Κουζούκας και Παπούλης μπήκαν στην επιθετική εξίσωση, πέτυχαν σημαντικά καλάθια και κάπως έτσι η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα διατήρησε το υπέρ προβάδισμα, αυξάνοντας και την διαφορά στους εννέα πόντους στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου (21-30)

Χαμηλό σκορ και προσπάθεια επιστροφής από Έσπερο

Αρκετά κακό από πλευράς θεάματος και σκορ το τρίτο δεκάλεπτο στο κλειστό γυμναστήριο της Κω. Ο Έσπερος έπαιξε αρκετά καλή άμυνα ίσως για πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα στο ματς κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περιορίσει αρκετά τα επιθετικά ατού της Α.Ε Δικαίου. Επιπλέον οι Βίλα και Γούναρης βρήκαν ρυθμό επιθετικά με αποτέλεσμα ο Έσπερος να πλησιάσει στο -3 (31-34), δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου και να δώσει εκ νέου ενδιαφέρον στον τελικό. Τσαγκάρης και Παπούλης έδωσαν λύσεις επιθετικά στην Α.Ε Δικαίου στα τελευταία δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου και η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +8 (31-39).

Το έκανε ντέρμπι ο Έσπερος, άντεξε η Α.Ε Δικαίου

Εκπληκτική διακύμανση είχε το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στα πρώτα λεπτά η Α.Ε Δικαίου με άμυνα για σεμινάριο και σωστές επιθετικές επιλογές κυρίως από τους Κουζούκα και Δρόσο ανέβασε για πρώτη φορά στο ματς την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα ξέφυγε με 12 πόντους (32-44) και έδειχνε πως μπορεί να καθαρίσει με σχετική ευκολία την κούπα. Αυτό άλλωστε έδειχνε και η εικόνα του Έσπερου επιθετικά, καθώς οι Βίλα και Γούναρης ήταν αρκετά άστοχοι και οι λύσεις για την ομάδα του Γιάννη Ελευθεριάδη ήταν περιορισμένες. Οι «πράσινοι» αποφάσισαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς να πιέσουν ασφυκτικά την μπάλα και εν μέρη δικαιώθηκαν. Η Α.Ε Δικαίου ήταν φανερά κουρασμένη, υπέπεσε σε πολλά λάθη (εξαιτίας και της καλής άμυνας) και ο Βίλα με προσωπικό ρεσιτάλ στην επίθεση έκανε τον τελικό ξανά ντέρμπι. Παράλληλα ο Αηδονίδης με κρίσιμους πόντους έφερε τον Έσπερο σε απόσταση αναπνοής ένα λεπτό πριν το τέλος. Εκεί ο Τσαγκάρης με ένα μεγάλο σουτ, έδωσε το φιλί της ζωής στην Α.Ε Δικαίου και το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτο εξελίχθηκε σε ροντέο. Οι παίκτες του Έσπερου αστόχησαν δύο φορές σε σουτ για την ισοφάριση, οι Δρόσους και Κουζούκας από την άλλη αστόχησαν εξ επαφής για να κλειδώσουν το ματς, ενώ ο δεύτερος είχε και 0/2 βολές, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Με την διαφορά στους 3 (44-47), οι παίκτες του Δημήτρη Τζομάκα έκαναν φάουλ στον Βίλα, που είχε 1/2 βολές εσκεμμένα, αλλά η κατοχή κατέληξε στην Α.Ε Δικαίου που με λιγότερα από δύο δευτερόλεπτα στο ρολόι, κατέκτησε την κούπα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

MVP ο Δρόσος

Ο Σέργιος Δρόσος της Α.Ε Δικαίου αναδείχτηκε MVP του Final 4 μετά από ψήφο των προπονητών των τεσσάρων ομάδων. Ο νεαρός γκαρντ είχε εξαιρετική απόδοση στον τελικό κυρίως με τα σουτ του στο ξεκίνημα, αλλά και με την άμυνα που έπαιξε. Μάλιστα βραβεύτηκε από τον υπεύθυνο του αναπτυξιακού προγράμματος της Ε.Ο.Κ Κώστα Τσαρτσαρή που έδωσε το παρών στο κλειστό γυμναστήριο της Κω καθ όλη την διάρκεια της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Ασλανίδης, Τσατταλιού

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 21-30, 31-39, 45-47

Έσπερος(Γιάννης Ελευθεριάδης): Βίλα 17 (2), Γούναρης 10, Καραμήτσος, Διακοδημητρίου 4, Γιαλουσής 5 (1), Αηδονίδης 7, Καραντίνας 2, Τσολάκης

Α.Ε Δικαίου (Δημήτρης Τζομάκας): Παπούλης 11 (2), Κουζούκας 11 (1), Τσαγγάρης 8, Δρόσος 13 (3), Χατζηγιακουμής 4, Βησσαρίτης

Total Page Visits: 1338 - Today Page Visits: 1