Ε.Α.ΚΑ. – Α.Ε. Δικαίου 55-62 (παιδικό 2009/2010)

Την νίκη που κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στο Final 4, πέτυχε σήμερα το πρωί στην Κάλυμνο η παιδική μας ομάδα, νικώντας την τοπική ΕΑΚΑ με 55-62. Το παιχνίδι ήταν σε όλη την διάρκεια αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι πως η μεγαλύτερη διαφορά για την ΕΑΚΑ ήταν +4 πόντοι & για την ομάδα μας το +7 (εκτός του τελικού σκορ και στο 3ο δεκάλεπτο).

Οι “μικροί” μας ξεκίνησαν πολύ νευρικά τον αγώνα με κακή άμυνα και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που επέτρεπαν στους γηπεδούχους να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους. Με την αρχή του 2ου δεκαλέπτου η άμυνα “έσφιξε” και καταφέραμε να βγάλουμε αρκετούς αιφνιδιασμούς, όμως οι περισσότεροι ήταν αποτυχημένοι λόγω της ολισθηρότητας του παρκέ….. Έτσι, η ομάδα μας δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, παρ’ότι είχε καλύτερη απόδοση σ’αυτό το χρονικό σημείο.

Ένα επιθετικό ξέσπασμα στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, με πολύ καλές συνεργασίες των παιχτών μας έφερε το +7, το οποίο -δυστυχώς- χάθηκε γρήγορα από τις κακές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα. Αποτέλεσμα ? Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου το ταμπλό έγραφε 41-40, και το ματς πήγαινε έτσι, μέχρι και 2 λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο –πολύ καλός σήμερα– Πάρης Κρωτήρης έκανε 5ο φάουλ. Τον αντικατέστησε ο Γιώργος Πουτσίδης, ο οποίος σε 2 συνεχόμενες επιθέσεις πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά έβαλε και ένα κρίσιμο καλάθι, κάνοντας το 53-60. Είχε προηγηθεί καλάθι του Ηλία Ζωίδη μετά από ωραία πάσα του Νίκου Καλή, και στην επόμενη επίθεση ο Μιχάλης Δρόσος κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 2 στις 2 βολές.

Τώρα η ομάδα μας για προκριθεί στο Final 4, περιμένει νίκη του Πανιωνίου Λέρου επί του Ιπποκράτη στην Λέρο, αλλά και δική μας νίκη στο Πυλί με αντίπαλο την ομάδα της Λέρου.

Δεκάλεπτα: 16-16, 25-29, 41-40, 55-62

Ε.Α.ΚΑ. (Καραντώνης): Θεμελάκης 21, Κοπανέζος 13, Τσαγκάρης 2, Σουλούνιας 3, Κουλιανός 2, Καλιώρος 14, Μίχας

Α.Ε. Δικαίου (Αντωνόπουλος): Κρωτήρης 17(1), Μαλλιάς, Πουρτσίδης 2, Δρόσος 13, Ζωίδης 9, Κάνης, Χοχλαστός 2, Γιακουμής, Καλής 19

Total Page Visits: 681 - Today Page Visits: 1